Egitimyonetimi.org satışa sunulmuştur. İletişime geçmek için tıklayınız

Kitap: Eğitim Liderliği ve Yönetim Kuramları – Tony Bush

Kitaplar, Liderlik • 5 sene önce

Adı: Eğitimde Liderlik ve Yönetimi Kuramları
Editör: Ruhi Sarpkaya
Yazar: Tony Bush
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 232

Kitap İçeriği:
Birinci Bölüm, eğitim yönetimini tanımlamakta ve yönetsel uygulamanın yönlendirilmesinde amaç veya hedeflerin merkeziliğini vurgulamaktadır. Aynı zamanda bölüm, eğitim liderliğini tanımlamakta ve onu yönetimden ayırmaktadır.

İkinci Bölüm, kuram ve uygulama arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Bir kuram/uygulama ayrımı öngörüsü, kuramın anlamlılığının değerli kılınması ile önlenebilir. Eğitim yönetimi kuramının doğası ve özellikleri tartışılmakta ve bölüm, öğretim liderliğinde çeşitlilik konularına da değinmektedir. Bölümde altı yönetim modeli tanıtılmakta ve gözden geçirilmiş bir kısımda da 10 liderlik modeli özetlenmektedir.

Üçüncü Bölüm, “biçimsel modellerin”, yapısal, sistem, bürokratik, akılcı ve hiyerarşik yaklaşımları içerdiğini anlatmaktadır. Yönetimsel liderlik kavramı biçimsel modellerle bağdaştırılmıştır.

Dördüncü Bölüm, işbirlikli model üzerinde durmakta ve işbirlikli modeli ilk ve ortaokullara uygulamaktadır.

Beşinci Bölüm, ilgi grupları arasındaki çatışma varsayımlarıyla politik modelleri ve çeşitli gruplar tarafından konuşlandırılan güç kaynaklarına dayalı karar vermeyi sunmaktadır.

Beşinci Bölüm, ilgi grupları arasındaki çatışma varsayımlarıyla politik modelleri ve çeşitli gruplar tarafından konuşlandırılan güç kaynaklarına dayalı karar vermeyi sunmaktadır.

Yedinci Bölüm, örgütlerin öngörülemezliğini vurgulayan belirsizlik modellerini, yani hedeflere ilişkin netlik olmadığını ve karar alma sürecine katılımın akışkan niteliğini tartışmaktadır

Sekizinci Bölüm, eğitim liderliği ve yönetimi için kültürün önemini değerlendirmektedir.

Dokuzuncu Bölüm, altı modeli karşılaştırmakta ve belirli okul veya kolej türleri için geçerliliklerini değerlendirmektedir. Aynı zamanda, 10 liderlik modelinin karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır.

💬 Yorumlar

 1. vafa
  5 sene önce

  bu kitabın pdf şeklini nerden bula bilirim?çok önemli

  • Erdi
   5 sene önce

   Hocam Pegem Akademi yayınlarının kolay kolay pdf hallerini bulamazsınız. Satın almanız gerekir.