Egitimyonetimi.org satışa sunulmuştur. İletişime geçmek için tıklayınız

Başakşehir Belediyesi Bilgi Evlerinde Öğretmenlere Haksızlık!

Eğitim Haberleri • 4 sene önce

Başakşehir Belediyesi’ne bağlı bilgievlerinde çalışan bir öğretmenmizin gözünden bilgievlerinin iç yüzünü okuyacaksınız. Öğretmenimize yapılan haksızlıkları, usulsüzlükleri reddediyoruz. Tüm eğitim camiasını bu haksızlığa karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Ayrıca BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ’nde ikamet eden BAŞAKŞEHİR HALKI. Evlatlarınızı gönderdiğiniz bu kurumlarda nasıl bir haksızlığa maruz kalındığını bilin. 

Açıklama şu şekilde:

“Sadece hakkımı istedim diye Başakşehir Belediyesi yöneticileri tarafından aylardır mobinge maruz kaldım, sendika temsilcisi olmam engellendi, birimim değiştirildi, istenmeyen personel ilan edildim, dışlandım, sürgün edildim.

Evet. Başakşehir Belediyesinde olanlar tam olarak bunlar ve bunlar sadece benim başıma gelmedi. Benim gibi hakkını savundu, sendikal faaliyete katıldı diye isteği dışında birimi değiştirilip istifaya zorlanan başkaları da var ve  bu birimi değiştirilip oradan oraya sürülen ve sürülmeye de devam edecek insanların çoğu benim gibi yıllardır Başakşehir Belediyesi Bilgievlerinde öğretmenlik yapan insanlar.

Ben Türkçe öğretmeniyim. 6 yıldır Başakşehir Belediyesi Bilgievlerinde Türkçe öğretmenliği yapıyorum. Sadece fazla mesai ücretlerinin ve rapor paralarının ödenmesi gerektiğini söylediğim için bunları yaşadım. Var olan bu hukuksuz durumları da usulüne uygun bir biçimde, gerektiğinde randevu alarak üstlerime uygun bir dille ilettim. Kimsenin arkasından iş çevirmedik yani. Ne varsa yüzlerine söyledik. Hakkımızdı. Onu istedik.

Muhtemelen pandemiyi de fırsat bilip geçtiğimiz mayıs ayında başladılar benimle uğraşmaya. Önce değişik işlere çağırdılar. Koli yardımı, vefa iletişim gibi. Bunları normal karşıladım tabi. Bu süreçte herkesin yaptığı işlerdi.

Ama sonra beni 4 gün boyunca başakşehir bando takımının ayaklarının altına branda sermeye gönderdiler. 4 gün, günde üç kere ser kaldır, ser kaldır. İtiraz edince de, biz öyle bir iş olduğunu bilmiyorduk tamam gitme o zaman, dediler.

Mayıs ayında benim gibi çalışan personele parasını yatırıp bana çalıştığımın parasını yatırmadılar. Yöneticilerimi aradığımda bilgi vermediler, geçiştirdiler. Belediyeye gittim. Ne kapıya dayanır gibi geliyorsun, tamam yatırıcağız önümüzdeki ay paranı, yanlışlık olmuş, dediler.

Bunların üzerine ben de sendikal faaliyete başladım. Tamamen yasal olarak. Üye oldum sendikaya (Hizmet iş). Daha sonra bilgievleri Whatsapp grupları üzerinden iş arkadaşlarıma haber verdim. Bu sefer de beni bilgievi grubundan çıkardılar. Artık bilgievlerinde işin yok, dediler.

Aradan iki hafta geçti. Sendikadan mesaj geldi. İki hafta önce salı günü gelen mesajda, perşembe günü sendika temsilcisi seçimi yapılacağı söyleniyordu. Ben de büyük bir whatsapp grubu kurup, bilgievlerinin yaklaşık 120 personelini ekleyip oradan aday olduğumu bildirdim.

Bir gün sonra seçim iptal edildi. Bizim seçim perşembe değilmiş, “yanlışlık” olmuş. Sendika öyle dedi. Normalde seçim olması gereken perşembe günü de belediyeye çağırıldım ve birimimin değişeceği söylendi. Tesadüf gibi gelmiyor bunlar ama günahlarını da almayalım. Azalmasın.!

Peki bunlar niye apar topar benim birimimi, iş yerimi değiştirdi. Çünkü sendika kanununa göre sendika temsilcisinin yerinin değiştirilmesi yasak. Temsilci olmadan kaydıralım ayağını dediler herhalde. Ama günahlarını almayalım tabi. Azalmasın günahları.

Beni Yazı İşleri Müdürlüğüne geçirdiklerini tebliğ ettiler. Benim mesleğim de altı yıldır yaptığım iş de öğretmenlik olduğu için ve yazı işlerinde böyle bir pozisyon bulunmadığı için bu durum esaslı iş değişikliğine giriyordu. Yasal olarak işçi 6 iş günü içinde iş yeri değişikliğini kabul etmezse yeni iş değişikliği işçiyi bağlamıyor. Ben de iş yeri değişikline itiraz edip eski çalışma yerim olan bilgievine geldim. Bu sefer de beni iş yerime almadılar. Kanunen yeni iş yerine itiraz eden eski işyerine gitmek zorunda. Gitmezse işveren tarafından haklı sebeple işten çıkarılıyor. Ben de bu yüzden başka çarem olmadığı için 22.09.2020 tarihinden beri iş günlerinde mesai saatleri içinde sabah 9dan akşam 5e kadar bilgievinin önünde bekliyorum.

Benimle birlikte sendikal faaliyet yürüten, haksızlıklara ses çıkaranların da yerini değiştirdiler. Yıllarca öğretmenlik yapan adamları danışma yaptılar. Yasal olmamasına rağmen maaşını düşüreceğiz dediler. Vardiyalı sistemle çalıştırmaya başladılar.

CİMER’e, Çalışma Bakanlığına şikayette bulundum. Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’na sosyal medya hesaplarından ulaşmaya çalıştım. Randevu istedim. Kendisine de anlatayım bu haksızlıkları hukuksuzlukları diye ama henüz geri dönüş olmadı.

Buradan sesimi duyurabilirim belki. Paylaşıp daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirseniz sevinirim.

Bilal Arslan Başakşehir Belediyesi Bilgievleri Türkçe Öğretmeni”

# Yasin Kartoğlu # Başakşehir Belediyesi # Ak Parti Başakşehir İlçe Teşkilatı

💬 Yorumlar