Egitimyonetimi.org satışa sunulmuştur. İletişime geçmek için tıklayınız

Zaman Yönetimi Kavramı

Ders Notları • 5 sene önce

 

Zaman, olayların geçmişten bu güne gelip geçtiği kontrol dışı kesintisiz bir süreçtir. Zaman, hareketi ve var oluşu çevreleyen, her tür var oluşun içinde cereyan ettiği kozmik akıştır. Bu anlamıyla zaman, niceliksel ve saatsel zamandır. Zaman yönetimi kastedilince söz konusu düz çizgisel zamanın daha verimli kullanımı akla gelir.

Zaman yönetimi, uzatılması ve kısaltılması mümkün olmayan “niceliksel zaman”ın yönetilmesi demek değildir. Zaman yönetimi, herkes için aynı olan belli zaman dilimlerinde kişinin veya örgütün kendini zaman içinde yönetmesidir.

Zaman yönetimi, zamanı daha iyi değerlendirerek, belli bir zaman dilimine daha fazla iş ve etkinlik sığdırmaktır. Zaman yönetimi, zamanı iyi değerlendirmek suretiyle, ondan kazandığımız zamana başka işler sığdırmaktır. Kısaca zaman yönetimi, zaman israfını ortadan kaldırarak, kontrolümüz dışında akan zamanı daha dolu yaşamaktır.

Zaman, evrendeki en benzersiz değerdir. İkame edilemeyen, geri döndürülemeyen, yeniden yaşanamayan, depolanması, satın alınması mümkün olmayan bir kaynaktır. Zaman aslında kendisi bir iş yapmayan veya yapılan bir işin yapılmasını kolaylaştırmayan veya herhangi bir etkinliğe, bir katkısı olmayan ancak her işin ve etkinliğin yapılmasında zorunlu olarak kullanılan bir kaynaktır.

MacKenzie’ye göre, zaman yönetimi kavramı yanlış bir kavramdır. Çünkü zaman yönetilemez. En azından diğer kaynaklar gibi değildir Ancak zaman yönetimi kavramı yönetim literatüründe yerleşmiş bir kavramdır.

Zaman yönetimi soyut bir kavram olan zaman konusundan çok, zaman ile neyi başarabileceğimiz konusuyla ilgilidir. (Mackenzie, 1990: 25).

Zaman yönetimi, yönetim fonksiyonlarını (planlama, örgütleme, yöneltme ve kontrol), yöneticinin kendi faaliyetlerinde uygulanmasıdır. Zamanı yönetmek için yapılan bilinçli çabalar, yöneticilerin istedikleri sonuçlara daha etkili ve verimli bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olabilir. Zamanlarını akıllıca yöneten yöneticeler, hem kendi özel zevkleri için hem de amaçlarına ulaşmak için daha çok zaman bulurlar (Eliopoulos, 1984: 30).

Zaman yönetimi, meslek ve iş hayatında etkili olmayı mümkün kılan görevleri ve amaçları başarabilme yöntemidir. (Schuler, 1979: 852)

Zaman Yönetiminin Önemi

Toplumda pek çok kişi, yönetim kitaplarının çoğu, örgütlerin en yaşamsal kaynağının para olduğunu düşünür. Oysa zaman etkili olarak kullanılmadığı zaman hem para hem de verimlilik kaybı kaçınılmazdır (Can, 1991: 244).

Zaman yönetimi temelde yöneticilerin zamanlarıyla ilgilidir. Herkes için zaman yönetimi önemlidir. Fakat yöneticilerin zaman konusundaki duyarlılığı hem çalıştığı örgütü, hem de çalışanları etkilemektedir. Yöneticilerin zamanlarını iyi yönetememeleri, sorumlu olduğu işleri, örgütü ve örgüt çalışanlarını etkilediğinden (Schriber and Gutek, 1987: 642) yöneticilerin zaman konusunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Hastane örgütlerinde zaman yönetimi, diğer örgütlere oranla daha önemli olmaktadır. Çünkü hastaneler insan sağlığıyla direkt olarak ilişkilidir. Hastanelerde zamanın iyi yönetilememesi maddi bazı kayıplar yanında ınsan yaşamının yitirilmesine de neden olabilir.

Zaman Yönetimi Ölçeğini için, şu yazımıza geçebilirsiniz: Ölçek: Zaman Yönetimi Ölçeği

💬 Yorumlar

 1. Ebru Bektaşoğlu
  4 sene önce

  Merhabalar,

  ‘’Etkili zaman yönetimi’’ konusunda yazınızda vermis olduğunuz faydalı bilgiler için size teşekkür ederim. Hepimiz için en değerli olan kaynaklardan biri de zaman. Onu etkili kullandığımızda yaşamımızda verimliliğimizi de artırmış oluyoruz.

  Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle,
  keyifli okumalar dilerim.