Egitimyonetimi.org satışa sunulmuştur. İletişime geçmek için tıklayınız

Uzaktan Eğitimin Tasarlanması ve Görev Dağılımı

Ders Notları • 5 sene önce

 

Uzaktan eğitim sistemlerinin tasarlanması ve geliştirilmesi süreci; kurslar, seminerler, workshoplar, online öğrenme portalları, chat ve tartışma gurupları, yazılım ve donanım, çeşitli insan kaynakları, standartlar, öğrenci gereksinimlerine uygun tasarım geliştirilmesi, ve uygulamalardır (Naidu 2006). Bu sürecin başarılı bir şekilde yürütülmesi için, iyi bir takım çalışması gerekmektedir. Takım çalışmasının başarılı olması ise, takımdaki görev ve yetkilerin iyi şekilde belirlenmesi ve buna uygun bir ekibin oluşturulmasına bağladır. Uzaktan Eğitim sürecinde oluşabilecek rol ve yetkiler çizelgede verilmiştir.

Personel Meslek Bilgisi
Görev
Öğretimsel Tasarımcı Öğretimsel tasarım ya da öğretim teknolojileri alanında üniversite mezunu olmalıdır. Öğretim Materyallerini planlama ve tasarlama yetkisine sahiptir.
Grafik Tasarımcısı Üniversite eğitimi her zaman gerekli değildir. Genelde iş yerinde edinilen bir meslektir. Çizim, Animasyon, web ya da medya alanlarında görevlidir.
Programcı veya Yazılım Uzmanı Üniversitelerin Bilgisayar bilimleri, yazılım mühendisliği alanlarından ya da bu alanlarda iş tecrübesi olan kişiler. Web ya da diğer uygulama yazılımlarında programlama dilleri ile script ya da kod yazmakla görevlidir.
İçerik Konu Uzmanı

 

 

İçerikler hazırlanırken önemlidir. Çok fazla eğitim tecrübesi gerektirmez. Kurslara doğru problemler ve senaryolar ekleyen, gerçek yaşamla ilgili örnekler verebilen, içerik aydınlatıcısıdır.
Kalite Kontrol teknisyeni

 

Kalite Yönetimi alanında tecrübeli olması önemlidir. Dilbilgisine uygunluk, estetik ve kalite açısından dikkatli bir şekilde takip eder ve değerlendirir
Site Yöneticisi Veritabanı uzmanı Web ya da bilgisayar bilimleri alanında tecrübeli veya bu alanlarda eğitim almış. Kursları intranet üzerinden aktaran, yöneten web siteleri, öğrenme portalları ve LMS’leri hazırlamakla görevlidir
Proje Yöneticisi Eğitim yönetimi ya da Teknoloji Mezunu olmalıdır. Proje Planını, görevli Personelleri, müşteri ilişkilerini yönetir.

Kaynak: Scorm Uyumlu Genişletilebilir Web Tabanlı Uzaktan Eğitim Yönetim Sisteminin Tasarlanması ve Gerçekleştirilmesi Yüksek Lisans Tezi, Emin İbili, Temmuz, 2009, S.11

💬 Yorumlar

  1. göksel
    6 sene önce

    öyle uzaktan uzaktan hiç konuşmadan