Egitimyonetimi.org satışa sunulmuştur. İletişime geçmek için tıklayınız

Kriz Türleri

Ders Notları • 4 sene önce

Bir önceki yazımızda “Kriz Yönetimi Nedir” sorusuna cevap aradık. Bu yazımızda ise “Kriz türleri nelerdir?” sorusuna cevap aramaktayız. Bundan sonraki yazılarımızda da Kriz Yönetimi üzerine çalışmaya devam edeceğiz.

Norman Augistine iş dünyasındaki kriz türlerini şöyle sınıflandırmaktadır: Ürün krizleri (Product Crises) Yönetim Kontrolü Dışında Gelişen Krizler, Kazadan Doğan Krizler, İşçi-İşveren Uyuşmazlıklarının Neden Olduğu Krizler, Finansal Zorlukların ve Ekonomik Koşulların Yarattığı Krizlerdir. Krizin türü ne olursa olsun, yöneticilerin krizi yönetmek ve kriz planı hazırlamak için, krizlerin türlerini iyi bilmeleri gerekir.

ABD’deki Kriz yönetimi enstitüsü (ICM) krizleri dört kategoriye ayırıyor

  • Doğal Afetler (Acts of God)in yol açtığı krizler,
  • Mekanik problemlerin oluşturduğu krizler,
  • İnsan hatalarından kaynaklanan krizler,
  • Yönetimsel kararların/kararsızlıkların yol açtığı krizler.

ICM’nin üzerinde çalıştığı kriz konularının büyük bir kısmı son kategorideki yönetsel kararların/ kararsızlıkların olduğu bölüme dahil. Yönetimler, kendilerine bilgi verildiği halde, bilgiyi önemsemezlikten geliyorlar ve bir krize neden oluyorlar.

Yukarıdaki sayılanların dışında, bilgisayar sisteminde çökmeler, rakiplerin örgütü ele geçirme çabalarının yol açtığı krizler, çevresel kazalar (kimyasal gaz sıkıntısı, patlama) fabrika ya da örgüt binası çevresinde silahlı saldırı da krize neden olabilir. Ayrıca beklenmeyen istifalar, müşterilerin protestoları, çalışanların grevi, ani Pazar dalgalanmaları, ekonomik sarsıntı, doğal felaketler (sel, deprem, yangın), rakiplerin hazırladıkları kritik reklam kampanyaları, iz kazaları ya da üretimdeki hatalar nedeniyle üretimin aksamasının neden olduğu kriz türleri de bulunmaktadır.

Krizin türü ne olursa olsun, örgütün sürekli gelişmesine engel olan bir çok faktör vardır. Bu faktörlerin ortadan kaldırılması, kriz yönetiminin ön koşuludur.

Kaynak: Kriz ve Stres Yönetimi, Hasan Tutar, Seçin Yayıncılık, 2011

 

💬 Yorumlar