Egitimyonetimi.org satışa sunulmuştur. İletişime geçmek için tıklayınız

İspanyolca Öğrenmek

Eğitim • 4 sene önce

İspanyolca dili dünya genelinde yaklaşık 550 milyon kişinin konuştuğu, en çok konuşulan diller sıralamasında dünyada dördüncü sırada bulunan bir dildir. İspanya’nın nüfusunun yaklaşık 47 milyon olduğunu göz önüne aldığımızda, bu dilin etki alanının büyüklüğünü daha iyi kavrayabiliriz.
İspanyolca, Hint-Avrupa dil ailesinin İtalik Diller koluna bağlıdır, dolayısıyla aynı dil ailesine mensup dillerle bir çok yapıya sahiptir, çok büyük oranda ortak kelimeler mevcuttur. Aşağıdaki haritada İspanyolca ve yakın dillerin konuşulduğu ülkeri inceleyebilirsiniz.

İspanyolca dil haritası

Öncelikle en çok sorulan soruları yanıtlayalım.

İspanyolca zor mu?

Öncelikle bu sorunun cevabının öznel olduğunu belirtmekte fayda var. Anadilinizin hangi dil grubuna dahil olduğu çok önemli bir faktör. Fakat dünya genelinde kabul görmüş olan ve İngilizce dili üzerinden değerlendirme yapan “Foreign Service Institute” (FSI) a göre İspanyolca, Kategori 1 sınıfına aittir. Yani kolaydır. Kategori 1 en kolay dilleri ifade etmektedir. Yani 550 – 650 saat çalışma ile dili genel hatlarıyla öğrenebilirsiniz. Bu da 20-25 Haftaya tekabül ediyor. Eğer İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Portekizce veya Rumence biliyorsanız, çok büyük bir avantaja sahipsiniz zira bu belirtmiş olduğum diller ile binlerce kelime ortak kullanılmaktadır. Ayrıca gramer olarak da birbirlerine yakındır. Anadili Türkçe olan bizlerin karşılaştığı en büyük problem ise dilimizin cinsiyeti olmamasıdır. Bir çok dilde olduğu gibi İspanyolca’da da Eril-Dişil (Maskülen-Feminen) kelime ayrımı vardır. Bu ayrım dil kurallarını etkileyerek, bu kurala aşina olmayan kişileri birazcık korkutur. Uzun lafın kısası dil öğrenmek meşakkatli bir iştir, fakat İspanyolca öğrenilebilecek en kolay dillerden birisidir. Evde İspanyolca öğrenmek hiç zor değil.

İspanyolca konuşulan ülkeler hangileridir?

Brazilya, Surinam ve Guyana hariç tüm Güney Amerika ülkelerinde İspanyolcayı resmi dil olarak kabul etmektedir. Bunun haricinde Meksika’da 110 milyon Amerika Birleşik Devletleri’nde 45 milyon insan konuşmaktadır. Bunun haricinde bir çok dil ile bağlantılı olduğu için diğer dilleri öğrenmede büyük fayda sağlamaktadır. İspanyolca dünye genelinde geçerli olan ikinci dil olarak kabul edilmektedir.

Kendi kendine İspanyolca öğrenilir mi?

Kesinlikle evet. Özellikle günümüz teknolojisinde bireysel olarak geçmişte yapamayacağımız bir çok şeyi yapma imkanına sahibiz. Dil öğrenmek için o dili konuşulan bir ortamda bulunmak en iyi yöntem olsa da gerek şart asla değildir. Yeterli motivasyona sahip biri her şey yapabilir. Bu klavuzu inceleyerek en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Nasıl İspanyolca Öğrenirim?

İspanyolca öğrenmenin çeşitli yöntemleri, alternatifleri vardır, bu yazımızda ilgili yöntemlere göz atacağız.
Bu yöntemlerden sadece biri ile yetinmek dilin tam olarak kavranmasına yeterli olamaz. O yüzden bu yöntemlerden birkaçını kullanarak öğreniminizi destekleyebilirsiniz. Yabancı dil öğrenmek zorlu fakat eğlenceli bir süreçtir.

1. İspanyolca bilen biri ile konuşarak pratik yapın.

En etkili dil öğrenme yönetimi bolca pratik yapmaktır. Günümüzde İnternet’ten faydalanarak bu meşakkatli görünen fakat aslında kolay bir adımdır. Türkçe öğrenmek isteyen İspanyolları bulun ve sorular sorun. Sıfırdan İspanyolca öğrenmek isteyen biri için zor bir adım fakat dil öğrenmedeki en önemli faktör olduğu için ilk sıraya yazdım. Sosyal medyanın gücünden faydalanın.

2. Yabancı dil öğrenme uygulamaları kullanın

Telefon madem elimizden düşmüyor, o halde bunu bir fırsata çevirelim. Google Play Store’da veya App Store’da onlarca kaliteli uygulama var. Bu uygulamalar sayesinde yeni kelimeler, gramer kuralları öğrenebilir ve gelişiminizi takip edebilirsiniz. Büyük çoğunluğu dil bilimciler tarafından planlanan ve hazırlanan Duolingo gibi bir çok uygulama bulunmaktadır. Çeşitli günlük görevler ile kendinizi motive edebilirsiniz. Her adımda olduğu gibi bu adım da disiplin gerektirir.
Yabancı Dil uygulamaları

3. Youtube üzerinden İspanyolca kanalları takip edin

Youtube o kadar büyüdü ki artık dil öğrenme platformları açısından tartışmasız lider olarak görülüyor. Binlerce içerik üretici tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor. En güzel yanı ise pratik ve ücretsiz olması. Spanish Vlogs şeklinde araştırmalar kendi zevkinize uygun kanallar bulun ve içeriklerini takip edin. Podcastlere göz atın.

3. İspanyolca film, dizi izleyin

İspanya dizi sektöründe Avrupa’da söz sahibi olan bir ülke dersek yanlış olmaz. Özellikle Le Casa De Papel isimli dizi ile büyük bir yankı uyandırdı. Milyonlarca insanın takip ettiği bu ve benzeri diziler dil gelişimi açısından önemli bir yere sahip. Filmlerde dil kullanımı günlük hayat aksine genelde kusursuz olur, zira senaryosu, afili sözleri boldur. Yine de hangi kelimenin nasıl bir ağırlığının olduğunu tartabileceğiniz en önemli mecralardan biri sinemadır. İspanyolca filmleri, İspanyolca ve Türkçe altyazılı olarak izleyin.

4. İspanyolca şarkı dinleyin

Özellikle akılda kalıcı şarkılar dil öğrenimine inanılmaz faydalıdır. İspanyol müziği dünyayı kasıp kavururken, en azından bir kulak aşinalığına sahip olmak sizi ileri taşır. Spotify bu konuda oldukça geniş bir arşive sahip. Şarkıların sözlerine mutlaka bakın, eş zamanlı olarak takip edin.

5. İspanyolca kitap okuyun

Bir dili eksiksiz öğrenebilmek için en gerekli şey okumaktır
Bazı insanlar dinleyerek daha çabuk dil öğrenebilir fakat yazılı dilin kendine has kuralları, incelikleri vardır. Özellikle iş hayatı için, İspanyolca kitap alıp kurcalayarak gramer kurallarını iyice öğrenmek gerekir. Disiplinin
Günde en az yarım saat okuma yapmanız sizin dil gelişiminize büyük katkı sağlar. Fakat sadece okuma yaparak dili öğrenmek mümkün değildir. Ama bir gramer kaynağı elimizin altında bulunmalıdır. Kelime dağarcığınızı genişletmek için okuyun, sözlük karıştırın. Amazon üzerinden İspanyolca kitap bulabilir veya pdf dosyaları indirebilirsiniz.
Gramer Kitabı

5. İspanyolca öğrenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirin.

Pratik yapmak için her fırsatı değerlendirin. Bilgisayarınızı, cep telefonunuzu ve diğer elektronik cihazlarınızı İspanyolca’ya çevirin. İlk başlarda biraz zor olacaktır, ancak kendinizi yeni kelimeler öğrenmeye zorlamanız size yarar sağlayacaktır.

6. İngilizce ve İspanyolca arasındaki ortaklıklardan yararlanın.

İngilizce kelimelerin yaklaşık % 60’ı Latince kökenlidir. Bu sebeple İngilizceniz ne kadar iyiyse İspanyolca öğrenme potansiyeliniz o kadar fazladır. Bir çok kelime ortaktır, bazı kelimelerde anlam kayması yaşanmıştır. Bu kelimelere dikkat etmek gerekir.

7. İspanyolca yazı yazın

Söz uçar yazı kalır sözünü motto olarak belirleyin ve bol bol yazı yazın. Günlük hayatınızı yazabilirsiniz, bir forumda yazabilirsiniz. Yazı yazmak öğrendiklerimizi kullanmaya beynimizi zorlar. İnanılmaz faydalıdır. Düşüncelerinizi yazıya dökmeye çalışarak eksiklerinizi fark edin.

8. Eğlenceli ve ilginç tutun.

Herhangi bir dili öğrenmek disiplin ve pratik gerektirir. Eğer çalışmalarınız bir angaryaya dönüşürse, onlardan fazla bir şey alamazsınız. Rutini arada bir kırın ve sıkı çalışmanızı ödüllendirmek ve İspanyolca tutkunuzu yeniden canlandırmak için kendi yöntemlerinizi geliştirin.

Hepsinden daha önemlisi ise disiplinli olmaktır. Disiplin bir dili öğrenmek için gerekli en temel şarttır. İyi çalışmalar.

Bu konu ile ilgili bulduğum bir videoyu eklemek istiyorum

💬 Yorumlar