Egitimyonetimi.org satışa sunulmuştur. İletişime geçmek için tıklayınız

En İyi Uzaktan Eğitim Uygulamaları

Eğitim • 4 sene önce

Mart itibariyle ülke geneline yayılan bir Koronavirüs salgının meselenin ortasına düştük. Bu salgın, toplumsal hayatı sekteye uğrattığı gibi kimi noktada bazı asli hizmetlerin de aksamasına sebep oldu. İş görüşmeleri, örgün eğitim, yaygın eğitim, toplantılar, vs. bir çok toplu organizasyon fiziki birlikteliğin dışında yeni imkanlar aramaya başladı. Türk eğitim sistemi de bu arayışın içerisindedir. Öncelikli olarak bakanlık yetkilileri EBA üzerinden karasal ve internet yayınlarıyla öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak adımlar attı. Ancak bu “offline” süreçte öğrenci-öğretmen irtibatının sağlanamaması gibi bir durum oluştu. Bu yazımızda öğretmen ve öğrencilere kolaylık sağlayacak online sınıf ortamları oluşturan, uzaktan eğitim ve canlı yayın araçlarını derlemeye çalıştık. Aşağıdaki siteler/uygulamalar bir kısmı İngilizce hizmet vermekle birlikte kullanım olarak piyasadaki bir çok araca nazaran daha fonksiyonel bir kullanım deneyimi sunmaktadır.

Şimdi sırasıyla bazı uygulamalardan bahsedeceğiz.

Twitch

Dünya üzerinde popüler bir kullanımı olan Twitch, kullanıcıların canlı yayınlar yapabilmesini sağlıyor. Yayınları, dilerseniz bilgisayardan dilerseniz çeşitli konsollardan izleme imkanı bulunmaktadır. Hızlılık ve görüntü kalitesi noktasında muadillerine göre önemli bir artısı bulunmaktadır. Bu uygulamanın önemli artılarından biri de sohbet kısmından etkileşim sağlayabilmesidir. Temel hesaplar ücretsizdir. Doğrudan Facebook hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Daha güçlü hesaplar için ise ayda 5$ gibi bir ödeme yapmanız istiyor. Twitch’in olumlu bir yanı da reklamsız bir kullanım deneyimi sunmasıdır. Ayrıca gençler arasında popüler bir uygulama olması sebebiyle kullanım noktasında öğrencilerin belli bir yatkınlığı mevcuttur.

Giriş yapmak için tıklayınız.

Youtube Live

Kolaylıkla Youtube hesabınız üzerinden canlı yayınlar açabilmenizi sağlayan bir Youtube hizmetidir. Youtube Live, donmadan, net bir akışla canlı yayınlar yapabilmenizi sağlar. Dilerseniz yayınlar üzerinden öğrencilerle etkileşime girebilirsiniz. Bunun dışında tamamen ücretsiz bir uygulama olmakla birlikte büyük bir tanınırlığa sahiptir. Kullanabilmek için ilk olarak bir Google hesabınız olması gerekmekte sonrasında bir kanal sahibi olmanız gerekmektedir. Bir diğer artısı da canlı yayınlarınızı video olarak kaydedip daha sonra Youtube üzerinden yayına sokabilirsiniz.

Giriş için tıklayınız.

Facebook Live

Facebook’un gruplar, takipçiler ve arkadaşlar arası canlı yayın hizmeti verdiği bir aracıdır. Çoğunlukla mobil olarak tercih edilse de masa üstü bilgisayarlarda da tercih edilmektedir. Profillerinizden, sayfalarınızdan veya gruplarınızdan uzaktan eğitim yapabilir ve yine bu yayınlar esnasında öğrencilerle etkileşime girebilirsiniz. Bu uygulamada canlı yayın başlattığınızda kullanıcılara bildirim gitmesi gibi önemli bir artısı da var. En problemli yönü ise diğer uygulamalara nazaran görüntü kalitesindeki zayıflıklar ve donmalardır. Ancak hala dünya üzerinde en sık kullanılan canlı yayın hizmetlerinden bir tanesidir..

Giriş için tıklayınız.

Periscope

Twitter’a entegre edilmiş bir şekilde hizmet sunan canlı yayın uygulamasıdır. Periscope sezgisel arayüzü ve görüntü yetenekleri ile kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen bir uygulamadır. Periscope’ta yayına 24 saat tekrar erişim mümkündür. Sonrasında silme opsiyonuna sahipsiniz. Eksi yönleri ise Twitter merkezli bir uygulama olması sebebiyle yetişkin olmayan kullanıcıların kullanabilmesi problemler oluşturabilir. Periskop canlı yayın akışı üzerinde epey yatırım yapan bir platform olması sebebiyle, rakipleri arasında bir adım öne çıkmaktadır.

Giriş yapmak için tıklayınız.

YouNow

Younow, kullanıcıların canlı videolarını doğrudan webcam vb. araçlar aracılığıyla yayınlamasına yardımcı olan bir sosyal yayıncılık aracıdır. Kullanıcılar genellikle yeni arkadaşlarla tanışmak ve sohbet için kullansa da uzaktan canlı yayın bağlantıları için özellikle bire bir sohbette oldukça iddialıdır. Video kaydının dışında sohbet penceresi de oldukça işlevseldir. Karşılıklı olarak sohbet gerçekleştirilebilir ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır o da 18 yaşından küçükler için sakıncalı bir platform olduğudur. İstenmeyen görüntülere maruz kalmamak adına daha yetişkin gruplar için kullanılabilir.

Giriş yapmak için tıklayın.

Ustream

Kullanıcıların canlı etkinliklerinin yayınlayabilmesine olanak sağlayan bir platformdur. Hızlı arayüzü ve sosyal medya bağlantılarıyla gelişmiş video olanakları sunmaktadır. Olumlu yönlerinden birisi de üye olmadan kullanabilme imkanıdır. Problemli yönleri ise İngilizce arayüzle karşımıza çıkmaktadır ve bazı olanaklar için ekstra para ödemeniz gerekiyor. Bu sebeple daha çok iş yayınlarında tercih edilmektedir.

Giriş yapmak için tıklayın.

DaCast

İş dünyasında sıklıkla tercih edilen Dacast opsiyonel bir video platformudur. 7/24 saatlik bağlantı gücüyle oldukça güçlü bir yayın platformudur. Genellikle büyük katılımlı toplantılar ve konferanslarda tercih edilir. Diğer özellikleriyle klasik bir yayıncılık platformudur. Arayüzü oldukça basit ve kullanışlıdır. Eksik yönleri ise İngilizce kullanımı gerektirmekte ve başlangıç fiyatı olarak 25$ gibi bir maliyet sunmaktadır. Reklam ve tanıtımların olmayışı artı yönlerindendir.

Giriş için tıklayın. 

LiveStream

Eski bir yayıncılık platformu olan LiveStream’le kitlenize en doğru canlı yayını yapabilirsiniz. Mobil uygulama desteği, masa üstü olanakları ile köklü bir canlı yayın aracıdır. Bir çok medya oynatıcısı ve paylaşım özellikleriyle öne çıkan araçlardandır. LiveStream ayrıca herhangi bir siteye yerleştirilebilir ve kendi siteniz üzerinden canlı yayınlar gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca LiveStream’ın Vimeo ile olan ortaklığı sayesinde görüntü kalitesinde çeşitli iyileştirmeler yaparak canlı yayın platformları arasında güvenilir bir partner olarak kendini göstermektedir.

Giriş için tıklayınız.

Zoom

Zoom uzaktan görüşme yapmayı sağlamakta ve son zamanlarda salgın sebebiyle en sık tercih edilen canlı yayın uygulaması olmuştur. Herhangi bir cihazda kullanabilir ve katılımlı olarak ortak görüşmeler yapabilirsiniz. Geniş bir çalışma grubuyla eş zamanlı olarak canlı toplantılar yapmayı sağlayan Zoom, ücretsiz olması ve yüksek bağlantı hızıyla tercih edilen bir uygulama olmuştur.

Giriş için tıklayınız.

 

💬 Yorumlar