Egitimyonetimi.org satışa sunulmuştur. İletişime geçmek için tıklayınız

EKYS Sınavı Ne Zaman? ve EKYS Çıkacak Konular

EKYS Sınavı • 4 sene önce

Epeydir Okul müdürleri meselesi Milli Eğitim Bakanlığının masasında bulunmaktaydı. Gün geçtikçe okul yöneticiliği meselesine dair MEB’in yaklaşımı belirginleşmeye başlıyor. Okul yöneticilerine belirli eğitimlerin verilmesi gerektiği tartışılmıştı son zamanlarda okul yöneticiliğinin apayrı bir meslek alanı olması tartışılıyordu. Sonunda okul yöneticiliği meselesine dair yol haritası belirlenmiş oldu.

Milli Eğitim Bakanlığıyla ÖSYM arasında imzalanan anlaşmaya göre okul müdürleri ve yardımcıları için düzenlenecek sınav üzerinde mutabakat kuruldu. Yeni dönemde okul yöneticilerine uygulanacak sınavın adı netleşti. Sınavın adı: Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı. kısa ismiyle EKYS sınavı. Sınava ilişkin detaylar hazırlanacak kılavuzla yöneticilere ilan edilecek

EKYS SINAVI NE ZAMAN?

Ekys sınavı başvuru tarihleri: 28 Şubat 2019 ve 11 Mart 2019 arası.
Ekys sınav ücreti yatırma: 28 Şubat 2019 ve 12 Mart 2019 arası.
Ekys giriş belgesi edinme: 15 Nisan 2019 ve 21 Nisan 2019 arası.
Ekys Sınav tarihi: 21 Nisan 2019 Saat:10.00
Ekys sonuç ilanı: İleri bir tarihte netleştirilecektir.

EKYS SINAVINDA ÇIKACAK KONULAR

Sınavda 80 soruluk test yapılacaktır.  Bu sınavda çıkacak konular ve yüzdeleri şöyledir:
Genel Kültür- Genel Yetenek: %35
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi: %10
Değerler Eğitimi: %5
Eğitim ve Öğretimde Etik: %5
Eğitim Bilimleri: %35

Sınavda çıkıp çıkmayacağı net olmamakla birlikte, yöneticiliğe dair bilinmesi gereken diğer konular ise:

Yöneticilik meselesine dair bilgilerin sınanması muhtemel bu sınavda yöneticilerin “Yönetici ve Girişimci Arasındaki Farklar bilinmesinde yarar vardır. Yine yöneticilikle bağıntılı olan Liderlik kavramı oldukça önemli bir kavramdır. “Yöneticilik ve Liderlik ve ayrıca Liderlik Yaklaşımları üzerinde durulması gereken konulardandır. Yöneticiliğin dışında EKYS sınavında çıkması beklenen konulardan bir tanesi de Stratejik Yönetim  konusudur.

Yönetim kuramları, yöneticilerin bilmesi gereken önemli teorik bilgilerdir. Dolayısıyla yönetimin ilk kuruluş yıllarındaki durumunu bilmekte fayda var. Bu açıdan Klasik Yönetim Kuramları ve Klasik dönemin alt kuramı olan Frederick W.Taylor’un Bilimsel Yönetim Kuramı ve H. Fayol’un Yönetim Kuramı ve Liderlik konusuna göz gezdirmekte fayda var.

Yönetim belirli süreçlerden oluşmaktadır. Okullar, bu süreçlere göre yönetilmelidir. Dolayısıyla EKYS sınavında çıkması muhtemel konulardan bir tanesi de Yönetim Süreçleri’dir.

Okula ilk defa atanan bir yöneticinin bilmesi gereken bilgileri: “Okulun Örgüt Yapısının Oluşturulması”  adlı yazımızdan okuyabilirsiniz. Yine okullarda sıklıkla karşılaşılan kriz durumları için Kriz Yönetimi Nedir?” adlı yazımızı ve öğretmenlerimizin performansları hakkında ölçümler yapabilmek ve onları değerlendirebilmek için “Performans Yönetimi” adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Son olarak da Performans Değerlendirme Yöntemlerine göre öğretmen değerlendirmelerini daha sistemli bir şekilde yapabilirsiniz.

EKYS sınavı ders notları için “Tüm İçerikler” adlı köşemizi okuyabilirsiniz.

EgitimYonetimi.org olarak yeni süreçte EKYS sınavında dair yoğun bir tempo içerisine gireceğiz. Önümüzdeki süreçte Ekys sınavı hakkında çok detaylı bilgiler sunacağız. Sitemizi takip etmeyi ve çok değerli yorumlarınızı alt kısımdan bize ulaştırmayı unutmayınız.

💬 Yorumlar