Eğitim Yönetimi Nedir?

Eğitim Yönetimi kavramı hakkında teorik tanımlar için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Eğitim Yönetimi, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ele alınan bir bilim dalıdır. Kimi zaman üniversitelerin Eğitim Bilimleri enstitüsünde, kimi zamanda Sosyal Bilimler çatısı altında eğitimleri verilir.

Eğitim Yönetimi, Türkiye’de yeni yeni gelişmeye başlamış bir bilim dalıdır. İlk profesörlerini vermiş ve kürsüler kurulmaya başlamıştır. Yaptığımız son araştırmaya göre Türkiye’de 50 farklı üniversitede 50 adet yüksek lisans kürsüsü bulunmaktadır. Bunların 10 tanesi özel üniversite, gerisi devlet üniversitesidir. Onun dışında bir o kadar da doktora programı bulunmaktadır.

Eğitim Yönetiminin ne olduğuna dair birçok kitabi bilgi verilebilir. Ancak bir Eğitim Yönetimi yüksek lisans öğrencisi olarak bizzat bu programdan ne anladığımı, deneyimlerimi aktarmak isterim.

Bana göre Eğitim yönetimi, üniversitenin kapısından müdür veya idareci olarak girdiğiniz “yönetici” olarak çıktığınız bir programdır. Şunu kastediyorum. Okullarda, dershanelerde müdürlük, idarecilik yapan öğrencilerin daha önce bu alana teorik anlamda alaka beslemediği için, bu programa gelindiğinde, anlatılanlar karşısında afalladığını gözlemliyorum. Çünkü gerçekten klasik anlamda müdür olarak gelenleri, profesyonel anlamda bir yönetici olarak uğurluyorlar.

Daha net ifade edecek olursak,

Eğitim yönetimi: Eğitime dair tüm unsurların; fiziki koşulların, donanımların, materyallerin, insan kaynağının ve bizzat eğitimin tüm yönlerini yönetmek ve koordine etmektir.

Bu programla alakalı merak edilenlere gelecek olursak:

Bu programdan sadece okul yöneticileri mi faydalanmalı?

Eğitim yönetimi; yalnızca bir okulu, bir kurumu yönetmek değildir. Eğitim, gerek sınıf içinde öğretmen tarafından olsun, gerekse herhangi informal bir alanda olsun yönetilmeye muhtaç bir alandır. Dolayısıyla eğitime ilgi duyan herkes için bu program gereklidir.

Eğitim Yönetimi bölümünün iş imkanları neler?

Ayrıca daha sonra ele alacağımız bu konuya dair şunlar söylenebilir:

 • Milli Eğitim Bakanlığında çalışan kişiler için, kademe atlamada kolaylık sağlayabilir. Çünkü öğretmenlik yapıp da bu programa devam ettiği için hızlıca müdür yardımcısı olan kişiler mevcut. Yönetici adaylarına ciddi bir puan avantajı sağlıyor.
 • Kolejler, dershanelerde yahut herhangi bir eğitim kurumunda koordinatörlük, yöneticilik, şeflik vb. pozisyonlarda çalışabilecek kabiliyeti sunan bir program. Ancak bu pozisyonlara ulaşmada ne kadar şanslı olabilirsiniz, orasını kestirmek zor. Çünkü işler, Türkiye’de sadece liyakatla yürümüyor.
 • Milli Eğitim Bakanlığında müfettişlik yapacak kabiliyeti ve imkanı sunuyor. Müfettişlik başvurularında artı avantaj sağlaması söz konusudur.

Eğitim Yönetimi ve Eğitim Yönemi ve Denetimi arasındaki fark nedir?

Aslında pek fark olduğu söylenemez. Bunun gibi birkaç farklı isimde de programlar açılmış durumda. Ancak hepsinin ana çatısı eğitim yönetimidir. İçerik olarak pek farklılık söz konusu değil. Yalnızca enstitülerin isim seçimleriyle alakalıdır.  Şuradan daha farklı isimlendirmeleri görüntüleyebilirsiniz.

Eğitim Yönetiminde hangi dersler var?

Sabahattin Zaim Üniversitesi, Eğitim Yönetimi programına gidiyorum. Bu üniversitedeki ders programı şöyledir:

Ders Adı – I. DÖNEM AKTS
Yönetim Bilimi ve Süreçleri (Management Science and Procedures) 7.5
Bilimsel Araştırma Yöntemleri (Scientific Research Methods) 7.5
Örgütsel Davranış ve Yönetimi (Organizational Behavior and Management) 7.5
Eğitim Araştırmaları ve Uygulama (Educational Research and Practice)   7.5

 

Ders Adı – II. DÖNEM AKTS
Eğitimde İstatistik (Statistics in Education) 7.5
Liderlik Yaklaşımları (Leadership Approaches) 7.5
Yüksek Lisans Semineri (Master Seminar) 7.5
Eğitim Yönetimi ve Denetimi (Educational Administration and Supervision) 7.5

 

Tabi bu dersler, üniversiteden üniversiteye hatta yıldan yıla farklılık göstermektedir. Özetleyecek olursak bu alanda çalışma yapmak isteyenlerin: insan kaynakları, örgüt yönetimi, liderlik, yönetim bilimi, iletişim, mevzuatlar, genelgeler vb. bir çok konu başlığında okumalar yapmaya başlaması iyi olacaktır.


Bu programa başvuracak adaylara tavsiyem şudur: Bu alan geleceğin alanlarından biridir. İlk defa profesyonel anlamda okul yöneticiliğinin konuşulduğu zamanlardayız. Artık yönetici yeterlilikleri tartışılıyor. Klasik müdürlük anlayışına eleştiriler yöneltiliyor. Sorgulamaların bu kadar net olduğu bir zamanda, gelecek için yönetim bilimine dair umudunuz artıyor. Dolayısıyla yeni yeni gelişen bu alanda yerinizi almalısınız. Hem akademik boşluğu doldurmak adına, hem de okul yönetimlerini daha profesyonel uygulamalarla güzelleştirmek adına…

Aytaç Açıkalın hocamızın deyimiyle,

Okul, yöneticisi kadar okuldur.


Eğitim Yönetimi ve Denetime dair merak ettiğiniz her türlü konuyu bu başlık altında sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

15 Yorum on Eğitim Yönetimi Nedir?

 1. Akif Şenkılıç
  15/11/2017 at 14:05

  Eğitim Yönetmek zanaattır. Bunu iyi bir şekilde başarabilen kişiler de bence bir zanaatkardır.

  Cevapla
 2. Ersan Sazlı
  24/11/2017 at 19:12

  Eğitimime yönetmek ve onu denetlemek. Profesyonel anlamda!

  Cevapla
 3. Samet Kımıl
  01/01/2018 at 17:50

  Şu an başvuru yapabileceğimiz bir üniversite var mı?

  Cevapla
  • Erdi
   02/01/2018 at 06:56

   valla samet bey, tek tek bakmanız gerekiyor linklerden. şu aralar bir çoğu kayıt dönemindedir.

   Cevapla
 4. Aysu
  04/01/2018 at 11:17

  Eğitim yönetimi yüksek lisnasında mülakatında neler sorabilirler yardımcı olabilirseniz çok sevinirim 🙂

  Cevapla
  • Erdi
   05/01/2018 at 12:03

   Genellikle 1739 sayılı eğitim kanunundan soruyorlar. Liderlikle alakalı sorular oluyor. Yine milli eğitimin temel ilkeleri vs. gibi yapılabilir sorular sorarlar.

   Cevapla
 5. SEVİNC
  11/02/2019 at 08:59

  merhaba özel egitim bolumu mezunu bu alanda yuksek lisans yapabilir mi.Ğ

  Cevapla
  • Erdi
   12/02/2019 at 07:32

   Yapabilirsiniz, problem yok Sevinç Hanım.

   Cevapla
  • Karam
   30/06/2019 at 15:07

   Evet

   Cevapla
 6. ali
  14/03/2019 at 17:45

  önümüzdeki sene bu programda yüksek lisans programına başlamayı düşünüyorum. başlangıç olarak hangi kitap ya da kitapları okumam benim için iyi olur.

  Cevapla
  • Mehmet
   15/03/2019 at 13:35

   Bende tarih öğretmenliği bölümünü bitirdim. Bu bölümden yüksek lisans sonrası iş bulma konusu nasıl olur. Devletin bu bölüm mezunu çalışan arama gibi bir düşünceleri var mı. Varsa nasıl . Yardımcı olursanız sevinirim. Okunacak kitaplarıda bilmek isterim. Şimdiden yardımlar için sağolun

   Cevapla
 7. Göksu
  06/06/2019 at 15:14

  Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Proje Yönetimi ve Planlama konusunda iş tecrübem de var. Çocuklarımın doğumundan sonra eğitim alanında çalışmak istediğime karar verdim. 6 yıl da yurt dışında IB okullarda tecrübelerimiz oldu. Sizce bu alanda yüksek lisans yapabilmem mümkün müdür?

  Cevapla
 8. Lololo
  20/07/2019 at 00:40

  Az önce Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı/Eğitm Yönetimi Bilim Dalı yüksek lisans programına kabul aldığımı öğrendim. Mutluyum ve umutluyum.

  Cevapla
  • ceyda
   03/08/2019 at 09:40

   mülakatta neler sordular, lütfen bilgi verir misiniz?

   Cevapla
 9. ceyda
  03/08/2019 at 09:41

  mülakatta neler sordular, lütfen bilgi verir misiniz?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.